Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń

tel. stacjonarny 56-657-74-90 | 56-657-74-51
tel. kom. 500 675 764

Braga, to miasto na północy Portugalii.To tu przyjechałyśmy, aby odbyć staż w salonie fryzjerskim w ramach projektu Erasmus.

Pierwszy dzień w miejscu praktyk, to czas na przedstawienie się, poznanie właścicielki i pracowników salonu oraz czas na dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Marzenie stało się faktem! Rozpoczęłyśmy staż w salonie "Elegance".

Ewelina i Magdalena

Salon bardzo nam się spodobał. Profesjonalny wygląd, ciekawie zaprojektowane wnętrze, funkcjonalne i wygodne meble, dobre zaopatrzenie w profesjonalne produkty i sprzęt. Chciałybyśmy w przyszłości wykorzystać „know-how“ na naszym rodzimym gruncie!

Poznałyśmy bardzo sympatyczną właścicielkę Filipę, fryzjerki: Katarinę i Paulę oraz kosmetyczki: Monikę i Anę.

Trochę trudno nam było się porozumieć. Ratowała nas znajomość j. angielskiego. Okazało się, że po kilkumiesięcznej nauce języka portugalskiego, niewiele rozumiemy. Portugalczycy mówią bardzo szybko i całe zdanie brzmi jak jedno słowo.

Na szczęście szeroki uśmiech dziewczyn w salonie dodawał nam pewności siebie.Po tygodniu rozumiałyśmy już coraz więcej po portugalsku i starałyśmy się mówić w j. portugalskim, a właścicielka z zapałem uczyła nas nowych zwrotów i całych zdań. W zakładzie fryzjerskim „Elegance“ dbałyśmy o to, aby stanowiska były przygotowane dla nowego klienta.

Portugalki bardzo często przychodziły do salonu fryzjerskiego, aby wyłącznie umyć włosy profesjonalną linią kosmetyków (Loreal, Kerastase, Cotril) oraz wyprostować je za pomocą szczotki i suszarki.

To nie lada wyzwanie przy tak grubych i gęstych włosach. Były również Klientki, które przychodziły pofarbować odrosty, robić pasemka lub sombre. Sporadycznie zdarzała się usługa strzyżenia, trwałej ondulacji lub modelowania w inny sposób.

Nauczyłyśmy się, że włosy Portugalek potrzebują innej pielęgnacji niż włosy Polaków. Właścicielka salonu poznała nasze umiejętności i od czasu do czasu pozwala nam zadbać o włosy klientek. W salonie fryzjerskim miałyśmy możliwość przeprowadzić metamorfozę jednej z nas.

Pod okiem fryzjerki Catariny powstała koloryzacja sombre. Zajęło to dwie godziny, ale efekt przerósł nasze oczekiwania :)

Następnego dnia Catarina sprawdziła, czy zapamiętałyśmy krok po kroku proces koloryzacji sombre.

W Portugalii salony piękności, w tym „Elegance“, to połączenie salonu fryzjerskiego, gabinetu pielęgnacji paznokci oraz salonu kosmetycznego z depilacją laserową.

W Bradze znalazłyśmy również bardzo dużo salonów barberskich. Ruch w nich jest ogromny. Portugalczycy to głównie brodacze i wąsacze :)

Przyjemnie popatrzeć na tak zadbany męski zarost!

To był cudowny czas. Trzy tygodnie stażu minęły bardzo szybko. Pożegnanie z Portugalią, którą pokochałyśmy całym sercem, nie było łatwe...

Musimy tam wrócić!

Do zobaczenia Portugalio!

Ewelina, Marta, Alicja, Gosia, Magda, Mateusz, Dominika i Oliwia

Dla kandydatów do szkoły

Osoby które chcą zapisać się na semestr wyższy proszone są o kontakt z sekretariatem.

Projekty unijne EFS

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu z powodzeniem realizuje liczne projekty współfinansowane przez Unię Europejską związane z promowaniem kształcenia ustawicznego, zawodowego, praktyk zawodowych.

Czytaj więcej...


Współpraca